Trójwymiarowa jesień w kinie

Kino Centrum Kultury w Grodzisku od października wchodzi w nową erę. Dzięki instalacji projektora cyfrowego będziemy mogli oglądać filmy zrealizowane w technice 3D, poznając walory kinematografii trójwymiarowej. Cyfryzacja pozwoli również na sprowadzanie nowości filmowych na bieżąco.

- O środki na dofinansowanie zakupu projektora cyfrowego aplikowaliśmy w ramach projektu „Cyfryzacja kin”, ogłoszonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, skąd pozyskaliśmy 165 tys. zł. Brakujące 330 tys. zł na wkład własny uzyskaliśmy dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego. Jako jedno z nielicznych kin będziemy dysponować projektorem w rozdzielczości 4K, a więc dwukrotnie wyższej niż to jest w standardzie multipleksów – mówi Paweł Twardoch, dyrektor Centrum Kultury.

Prace związane z cyfryzacją powinny zająć około czterech tygodni, więc jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 1 października kino będzie gotowe na 3D. Cyfryzacja nie oznacza, że filmy na kopiach analogowych odejdą do lamusa. Ponieważ dotychczasowy projektor pozostaje, konieczna będzie niewielka przebudowa kabiny projekcyjnej, co we wrześniu może spowodować krótkie przerwy w funkcjonowaniu kina.

- Cyfryzacja sprawi, że będziemy mieli nieograniczone pole manewru przy doborze repertuaru, a także możliwość wprowadzenia oferty alternatywnej – transmisji czy retransmisji z sal koncertowych z całego świata. Aczkolwiek nasze kino już teraz ma dosyć dobrą markę. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 60 tys. osób. Jednak bez cyfryzacji to kino nie miałoby przyszłości, ponieważ większość nowości jest dostępna tylko na kopiach cyfrowych – mówi dyrektor Twardoch, który wyjaśnia również dlaczego nasze nowoczesne i dość niedawno postawione Centrum Kultury nie było wyposażone w projektor cyfrowym od razu, co niektórych może dziwić: - Technologia rozwija się błyskawicznie. Budowa Centrum Kultury wraz z wyposażeniem była dofinansowana ze środków unijnych i przebiegała w latach 2006-2008. Projekt tworzony i składany był jeszcze wcześniej, kiedy o upowszechnieniu kin cyfrowych czytało się trochę jak o science fiction. Dlatego wówczas projekt przewidywał wyposażenie naszego kina w projektor analogowy z górnej półki i takim do dziś dysponujemy. Dzięki temu nadal będziemy mogli pokazywać filmy dostępne tylko na tradycyjnych kopiach.

Zatem od października zadowoleni powinni być wszyscy kinomani – i ci, którzy uwielbiają najnowsze produkcje z technicznymi fajerwerkami, i ci, którzy lubią sięgnąć do nieco starszych, klasycznych dzieł dziesiątej muzy.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl