Szczera mowa w rozciągliwym muzeum

Eksplozja mieszanki szalonych rytmów bałkańskich, karpackich i cygańskich nastąpiła 21 października w Stawisku za sprawą zespołu Čači vorba, którego koncert zakończył tegoroczny Festiwal Muzyczne Konfrontacje. Wraz z muzykami w etniczną podróż wybrała się wyjątkowo liczna publiczność.


– Stawisko jest rozciągliwe, jak wiele razy się okazało – powiedziała Alicja Matracka-Kościelny, nawiązując do nadzwyczajnie wysokiej frekwencji. – Iwaszkiewiczowie byli otwarci na wszystkie gatunki i style muzyczne, byleby były w dobrym wykonaniu. I dzisiaj też tak będzie – zapowiadając koncert dodała dyrektor Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów.


Wysoki poziom był gwarantowany, bo lubelska grupa, która wystąpiła na kameralnej scenie, została przez zachodnioeuropejską krytykę okrzyknięta jednym z najbardziej dynamicznych zespołów z Europy Wschodniej w ostatnim czasie.
-  „Čači vorba” w języku cygańskim znaczy „szczera mowa”. Tak Cyganie mówią o swojej muzyce, w związku z tym, że muzyka jest najszczerszą formą przekazu, czymś, co wymyka się podziałom geograficznym, politycznym i etnicznym – mówił Paweł Majaczyna, mandolinista, który pomiędzy lirycznymi pieśniami z rumuńskich połonin, tańcami z przedmieść Tirany czy bułgarską Kopanicą, przybliżał słuchaczom kontekst poszczególnych utworów. Było to godne zakończenie trwającego od końca września XIII Festiwalu Muzyczne Konfrontacje pt. „Stawisko w muzyce polskiej”.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl