Srebro w Pucharze ETTU

W rewanżowym meczu finału Pucharu ETTU Dartom Bogoria uległa UMMC Jekaterynburg 1:3, przegrywając całą rywalizację 0:2. Nasza drużyna zdobyła srebrny medal, co jest dotychczas największym osiągnięciem klubu w jego siedmioletniej historii.

- Stawiliśmy czoła jednej z najlepszych i znacznie od nas bogatszej drużyn na kontynencie. Mimo porażki w finale, nasz występ w Pucharze ETTU uważam za wielki sukces. Dzięki naszym sponsorom i Grodziskowi Mazowieckiemu możemy osiągnąć jeszcze więcej. Wierzę, że kolejne sukcesy są tylko kwestią czasu - powiedział prezes Bogorii Dariusz Szumacher.

Katem mistrzów Polski, podobnie jak w pierwszym spotkaniu w Grodzisku Mazowieckim (2:3), okazał się Hou Yingchao. Chińczyk zwyciężył po 3:0 Pawła Fertikowskiego i Daniela Góraka, kończąc występ w Pucharze ETTU z bilansem 11 zwycięstw w 12 pojedynkach. Do wygranej wicemistrzów Rosji przyczynił się też Grigorij Vlasov, który w pięciu partiach pokonał Góraka. Honorowy punkt dla Bogorii wywalczył Robert Floras, który triumfował z Alexandrem Shibaevem 3:1.

Spotkanie mogło mieć podobny przebieg, jak pierwszy mecz w hali Bogorii. Gdyby Daniel Górak powtórzył osiągnięcie i pokonał Vlasova, nasz zespół po trzech starciach mógł prowadzić 2:1 i sprawa triumfatora wciąż byłaby otwarta. Tym razem to jednak grodziszczanie musieli "gonić" wynik i odrabiać straty.

To pierwszy występ "Góry" w tej edycji Pucharu ETTU, w którym przegrał oba pojedynki. Z Vlasovem pierwsze dwa sety były bardzo wyrównane, o czym nie świadczy rezultat (dwukrotnie 6-11). Kapitalnie grał Rosjanin, któremu wychodziło praktycznie wszystko. Gdy przestało, to mistrz Polski dyktował warunki i szybko doprowadził do remisu 2:2. Wydawało się, że pójdzie "za ciosem", lecz piątego seta lepiej otworzył zawodnik gospodarzy (5-2) i potrafił utrzymać to prowadzenie do końca.

Znacznie mniej do powiedzenia miała grodziska rakieta numer jeden w starciu z Hou. O ile przed naszą publicznością to Górak "zmiótł" rywala w pierwszych dwóch setach, o tyle tym razem od początku wyraźnie dominował Chińczyk, który błyskawicznie objął prowadzenie 2:0. Swój rytm Górak złapał w trzeciej partii, w której był bliski wywalczenia kontaktowej gry. Prowadził 10-7, ale wielkiego szczęścia doświadczyła była światowa "10", której pomogły kant stołu i siatka. Ostatecznie Chińczyk popisał się serią 5-0 i przypieczętował sukces w zawodach zwycięstwem 12-10 i 3:0.

Przy wyniku 0:2 grodziskie nadzieje podtrzymał Robert Floras. Dziwny przebieg miał set otwierający, w którym najpierw przegrywał 0-6, potem wyrównał na 7-7, a na koniec uległ 7-11. Kolejne partie wędrowały już na konto naszego tenisisty stołowego. Ciekawie było w trzeciej - Robert prowadził 9-1, ale zwyciężył "dopiero" 11-9, oraz w czwartej - Polak przegrywał 4-8, by z ośmiu następnych akcji wygrać siedem i triumfować 11-9.

Był to trzeci występ Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki w Pucharze Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. W 2010 roku zespół zdobył brązowy medal, a rok później odpadł w trzeciej rundzie. Srebro wywalczone w tej edycji to największe dokonanie w dziejach klubu, który dwukrotnie docierał też do ćwierćfinału najbardziej prestiżowej w Europie Ligi Mistrzów.

UMMC Jekaterynburg - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:1
Hou Yingchao - Paweł Fertikowski 3:0 (11-2, 11-3, 11-7)
Grigorij Vlasov - Daniel Górak 3:2 (11-6, 11-6, 8-11, 6-11, 11-6)
Alexander Shibaev - Robert Floras 1:3 (11-7, 6-11, 9-11, 9-11)
Hou Yingchao - Daniel Górak 3:0 (11-5, 11-5, 12-10)