Lochy w kasynie

Wśród grodziskich historii nieopowiedzianych, pomijanych ze względu na brak wystarczających materiałów, zacierającą kształty odległość czasową bądź nieobecność naocznych świadków, istotne miejsce zajmują dzieje „kasyna”. Najbardziej tajemniczego i niesłusznie skazanego na zapomnienie zabytku Grodziska. Trwająca właśnie przebudowa obiektu wydaje się wyśmienitym pretekstem do przypomnienia jego dziejów.
Wiele wskazuje na to, że ów przybytek, którego zagadkowe miano przyjdzie nam jeszcze wyjaśnić, powstał w ostatniej dekadzie XIX wieku. Wybudowany został na przedmieściach Grodziska, w parku jordanowickim, dzielonym na działki i wyprzedawanym po kawałku przez niejakiego hr. Skarbka. Aby wytłumaczyć, w jaki sposób zagadkowy gmach pojawił się na obrzeżach Grodziska i czemu zawdzięcza nazwę, która doń przylgnęła, należy cofnąć się w czasie co najmniej do 1870 r., kiedy to miasteczko nad Mrowną zmieniło swój status administracyjny. W wyniku reformy zrealizowanej przez władze rosyjskie, ułatwiającej zaborcy kontrolę podległych terenów, Grodzisk zdegradowany został do rangi osady miejskiej, zachowując przy tym status siedziby władz utworzonego wtenczas powiatu błońskiego. Infrastruktura nominalnej osady rychło wzbogaciła się o nowy, nazywany „koszarowym” dworzec kolejowy oraz więzienie. Obie placówki, o doniosłym znaczeniu strategicznym, obsadzone zostały, podobnie jak pozostałe instytucje carskiej administracji, załogami wojskowymi. To z myślą o funkcjonariuszach władz cywilnych i wojskowych, którzy stacjonowali w prowincjonalnym zakątku guberni warszawskiej, wystawiono kasyno.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl