POWSTANIE STYCZNIOWE W PRASIE ZAGRANICZNEJ

4 października 2013 roku o godz. 19:00, odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy, która eksponowana będzie przez cały miesiąc w Teatrze Letnim przy ul. Kościelnej 3. Wystawa trafi do Milanówka dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Kura oraz Narodowego Centrum Kultury – organizatora akcji.
W ramach wystawy zostaną pokazane wybrane ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura. Pochodzą one z francuskich, szwedzkich, niemieckich, angielskich, włoskich, amerykańskich gazet z lat 1863 i 1864. Wśród nich jest prawie 30 dużych całostronicowych rycin przedstawiających sceny z Powstania. Znajdzie się w niej również prawie 30 pierwszych stron ówczesnych zagranicznych gazet, z drzeworytami przedstawiającymi powstańczą Polskę. Kolejnym działem wystawy będą rysunki satyryczne publikowane przez francuskie i angielskie pisma satyryczne. Oryginalne ryciny oprawione są w drewniane ramy, łącznie w wystawie znajdzie się ich 70-80. Oprócz rycin na wystawie znajdą się także roczniki zagranicznych gazet z lat 1863 i 1864. Ekspozycja daje doskonałą możliwość zapoznania się z tym wszystkim co ukazywało się w ówczesnej prasie europejskiej na temat Polski, jest także możliwością spotkania się z powszechną w wieku XIX sztuką drzeworytniczą i litograficzną. Do sierpnia 2014 roku wystawa odwiedzi 11 polskich miast. Zanim trafi do Milanówka eksponowana będzie we Włocławku oraz Turku, dopiero na zakończenie obchodów 150. rocznicy Powstania, wystawa wróci do Warszawy do Narodowego Centrum Kultury.


tekst i foto: mat. nadesłany


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl