Ożywianie historii

Niedawna prezentacja willi Radogoszcz przygotowana z okazji Święta Niepodległości to zapowiedź tego, co w obiekcie będzie działo się już niebawem. A dziać się ma sporo. Bo choć niektórzy upatrują w willi spokojnego miejskiego muzeum, to ambicje placówki są znacznie szersze niż gabloty, a zamierzenia znacznie bardziej dynamiczne niż znajdujące się w nich eksponaty.
- Działalność wystawiennicza będzie istotnym elementem oferty, jednak nasz podstawowy wyróżnik to nowoczesna i nietuzinkowa edukacja na wysokim poziomie – zapowiada Łukasz Nowacki.  – Mamy przygotowany pakiet zajęć dla różnych odbiorców – począwszy od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, do grup zorganizowanych, jak np. Uniwersytet Trzeciego Wieku – dodaje.
Opowieść o mieście

O to, by oferta Radogoszczy była równie imponująca jak wnętrza budynku po rewitalizacji, dba czteroosobowy zespół, który oprócz Łukasza Nowackiego, dotychczas opiekuna Sali Historii Miasta w Centrum Kultury, tworzą Anna Woźniak – archeolog, animator kultury i edukator, Aldona Józefowicz, która wcześniej pracowała w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, oraz Monika Chrzanowska, specjalista do spraw administracyjnych. Autorką projektu edukacyjnego jest Anna Woźniak, która doświadczenie zdobywała współpracując z wieloma warszawskimi ośrodkami kulturalno-oświatowymi.
- Zajęcia będą prowadzić ludzie, którzy pracują w duchu nowej edukacji. Ideą jest, by opowiedzieć o dziejach Grodziska na tle historii powszechnej. Chcemy pokazać, jak ludzie dawniej żyli, w co wierzyli, co było dla nich istotne, jakie były ich pasje i pragnienia. To zawsze będzie pewna opowieść, nie wykład – mówi Anna Woźniak. Zajęcia edukacyjne ruszyły na początku grudnia. Z kolei w pierwszej połowie stycznia otwarta zostanie pierwsza duża wystawa. Już z wykorzystaniem infrastruktury ekspozycyjnej pokazane zostaną ikony z rejonu Mołdawii. Cały czas dostępna jest ekspozycja stała poświęcona historii miasta od momentu budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej do czasów najnowszych
Przybyła armatka

Ciekawa edukacja nie byłaby możliwa bez zbiorów, a te są obecnie w trakcie inwentaryzacji, po przymusowym spakowaniu na czas remontu Radogoszczy. Spora część eksponatów to spuścizna po Muzeum Regionalnym PTTK, jednak zasoby przez 15 lat istnienia Centrum Edukacji Kulturalnej znacznie się rozrosły. Teraz przyszedł czas na uporządkowanie ich od nowa. - Oprócz archeologii są zbiory etnograficzne, jest sporo archiwalnych gazet, zdjęć, map, dokumentów. Sam spis potrwa ok. 3 miesięcy. W dalszej perspektywie planujemy digitalizację – mówi odpowiedzialna za zbiory Aldona Józefowicz, która ma również ujednolicić procedury związane z darowiznami, depozytami i wypożyczeniami. Nawet digitalizacja dotychczasowych zbiorów nie będzie oznaczała końca pracy związanej z inwentaryzacją, bo zasoby Radogoszczy rozrastają się niemal z dnia na dzień. - Po prezentacji willi otrzymaliśmy kilka propozycji związanych z przekazaniem obiektów. Pierwsze z tych zabytków już się pojawiły – podarowano nam latarki konduktorskie, drobne elementy wyposażenia. Najciekawszą darowizną jest armatka „wiwatówka”, która została odnaleziona w Izdebnie Kościelnym – mówi Łukasz Nowacki. Radogoszcz powraca więc do swoich najlepszych tradycji placówki o charakterze oświatowo-edukacyjnym, nastawionej na popularyzację wiedzy o historii miasta. A losy wzniesionego w XIX w. budynku toczyły się różnie – w przeszłości był rezydencją carskiego urzędnika, miejscem narodzin Szkoły Muzycznej, a nawet punktem naprawy sprzętu AGD. Po odzyskaniu obiektu przez samorząd, od 1995 roku działało tu Centrum Edukacji Kulturalnej jako filia Ośrodka Kultury. Ta formuła jest kontynuowana również po remoncie, z tym że teraz placówka działa pod dość uniwersalną nazwą Galerii Etnograficznej.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl