Podwieczorek z Andrzejem

Choć willa Radogoszcz działa od niedawna, może już pochwalić się sporym gronem wielbicieli, którzy uważają, że zabytkowy budynek ma w sobie cos magicznego.  Nic więc dziwnego, że właśnie obrzędy magiczne stały się tematem spotkania zorganizowanego 1 grudnia z okazji dnia św. Andrzeja.
„Wieczór czosnku i grabienia spodniami” – tak intrygującym tytułem została opatrzona gawęda Klary Sielickiej-Baryłki z warszawskiego Muzeum Etnograficznego, która wprowadziła dorosłych słuchaczy w świat magicznych wierzeń, wróżb i rytuałów andrzejkowych, objaśniając  ich pochodzenie,  nadane w rozmaitych kulturach znaczenie i umotywowane lokalną tradycją warianty. Okazuje się, że obrzędy związane z wigilią św. Andrzeja mają genezę… feministyczną, zawdzięczając swoją popularność chęci dorównania mężczyznom obchodzącym w swoim gronie wcześniejsze o kilka dni  „katarzynki”. Panie, których do tych męskich tajemnic nie dopuszczano, postanowiły urządzić własny wieczór wróżb, a na patrona obrały sobie właśnie św. Andrzeja. O tym, że andrzejkowe tradycje mogą być pretekstem dla kreatywnych działań przekonywała dzieci Katarzyna Przyborska-Atkonis, która wraz z najmłodszymi uczestnikami imprezy wypiekała ciasteczka z wróżbami, odczytywała przyszłość z herbacianych fusów i uwalniała marzenia ukryte w balonach.  Na koniec obie grupy biorące udział w spotkaniu spotkały się przy stole zastawionym smakołykami, korzystając z poczęstunku, który wraz z pracownikami willi przygotowali członkowie grodziskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl