Ucho złodzieja

Afganistan znamy przede wszystkim z doniesień medialnych. Obraz, jaki do nas dociera, naznaczony jest toczoną tam wojną. Ale nie zawsze tak było.
O fascynacji tym krajem podczas spotkania zorganizowanego 16 grudnia w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku mówili Maria i Leszek Kosińscy. Obydwoje są naukowcami i podróżnikami. W Afganistanie byli w 1970 roku, jeszcze za czasów panowania króla, gdy młodzież z Europy Zachodniej i Ameryki jeździła tam, aby medytować w oparach haszyszu. Do dzisiaj pozostał im sentyment do ludzi zamieszkujących ten kraj, którym zburzono świat tradycyjnych wartości. Poczucie dumy i honoru cechuje mieszkańców Afganistanu do dzisiaj. Oglądając telewizyjne relacje trudno sobie wyobrazić, że jednym z największych przestępstw w świecie islamu jest oszustwo w handlu oraz kradzież piętnowana poprzez przybicie złodzieja za ucho do domostwa, które okradł. Wydaje się, że w Polsce wiele osób byłoby już dawno pozbawionych uszu. Powszechnym szacunkiem otacza się natomiast fryzjerów czy golibrodów. Podobno najlepsza dla mężczyzny liczba żon to trzy, ponieważ gdy dwie się kłócą, trzecia jest pod ręką.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl