Okno do Boga

Wernisaż wystawy „Ikona domowa z kolekcji Petra i Andrieja Costinów” przyciągnął prawdziwy tłum zainteresowanych – sala wystawowa Willi Radogoszcz dosłownie pękała w szwach. Na otwarciu wystawy 12 stycznia 2013 r. pojawili się także znamienici goście, m.in. Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug wraz z małżonką.
Wystawa  odwiedziła już większość krajów Europy i inne miasta Polski. Z Grodziska pojedzie do Wałbrzycha. Kolekcja Petra i Andrieja Costinów liczy ponad 150 ikon przedstawiających tematy ze Starego i Nowego Testamentu, świętych Cerkwi Prawosławnej, wizerunki Chrystusa oraz wyobrażenia Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest to wyjątkowy zbiór, gdyż ekspozycję tworzą ikony domowe, które miały na celu ochronę domu i jego mieszkańców. Inicjatorka zorganizowania wystawy, mieszkająca w Grodzisku Bożenna Antoszczyk przekonująco opowiadała o tym, że odzwierciedla ludzkie przeżycia i jest świadectwem kultury oraz doli i niedoli wielu rodzin, każdy z obrazów podzielił – nieraz tragiczne – losy swoich właścicieli. Mimo że niektóre z dzieł są zniszczone, to zachowały specyficzne piękno i wciąż, będąc „odblaskiem niewidzialnego” i stanowiąc swoiste okno do Boga, pozwalają na bezpośredni kontakt ze Stwórcą.
Wystawa jest także przykładem tego, jak kultura może łączyć ludzi, co podkreślał w swoim wystąpieniu Iurie Bodrug. Transport i ekspozycja tego typu dzieł, to wcale niełatwe przedsięwzięcie, ale dla zdeterminowanych organizatorów nie ma rzeczy niemożliwych.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl