Rewolucja w śmieciach

Fragment wywiadu z Łukaszem Kapuściakiem, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska w grodziskim magistracie; rozmawiał Krzysztof Bońkowski.


Co zawiera deklaracja? Kto, gdzie i kiedy ma ją złożyć?
- Deklarację muszą złożyć – w przypadku domów jednorodzinnych – właściciele nieruchomości, a w przypadku nieruchomości wielolokalowej – ich zarządcy. Nasi mieszkańcy pierwsze deklaracje będą musieli złożyć nie później niż do końca kwietnia. Głównym punktem deklaracji jest podanie liczby osób zamieszkujących nieruchomość – proszę nie mylić z osobami zameldowanymi! – oraz określenie, czy w nieruchomości śmieci będą segregowane czy nie. Na podstawie tych danych należy wyliczyć kwotę, którą trzeba będzie co miesiąc zapłacić w kasie Urzędu Miejskiego lub na rachunek gminy. Deklaracja będzie składana do Urzędu Miejskiego, będzie też możliwość złożenia jej drogą elektroniczną. Te deklaracje nie są wiążące raz na zawsze, bo w przypadku zmiany liczby osób zamieszkujących nieruchomość, trzeba będzie również o tym poinformować. Np. jeśli jeden z mieszkańców nieruchomości na dłuższy czas wyjeżdża, właściciel składa deklarację, że zmniejszyła się liczba osób i automatycznie ma niższą opłatę za ten okres. Dystrybucję deklaracji wśród mieszkańców będzie prowadził Urząd Miejski, będzie je można również pobrać ze strony internetowej.
Czy mieszkańcy będą mieli jakieś korzyści z nowego sytemu?

- Przede wszystkim nie będzie limitów na ilość oddawanych śmieci. Do tej pory jeżeli umowa z przewoźnikiem była zawarta na dwa pojemniki miesięcznie, to jeśli ktoś miał więcej śmieci, musiał ponieść dodatkową opłatę. Teraz będzie można w jednym miesiącu wystawić dwa pojemniki, w drugim – dziesięć i cena się nie zmieni. Uproszczony będzie system odbioru odpadów wielkogabarytowych, które będą odbierane z nieruchomości po uprzednim powiadomieniu. Podobnie będzie z elektrośmieciami. Bezpłatnie odbierane będą również liście i trawa.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl