Grodziskie adresy: Sienkiewicza 41

Pośród budynków tworzących historię Grodziska, „od zawsze” wpisanych w miejski pejzaż, jedną z czołowych pozycji zajmuje narożna kamienica stojąca u zbiegu ulic Radońskiej i Sienkiewicza. Nie dajmy się zwieść pozorom „mieszczańskiej” poprawności. Solidne mury kryją niejedną tajemnicę.
(...) Zgodnie z istniejącymi przekazami, w domu wystawionym na obrzeżach ówczesnego miasta, przy drodze krzyżującej się z dwoma pomniejszymi szlakami wiodącymi do wsi Radonie i Putka (dzisiejsze ulice Radońska i Montwiłła), pierwotnie mieścił się zajazd. Ulokowany na granicy Grodziska był obok sąsiedniej kaplicy Krzyża Św. nieomylnym sygnałem wkroczenia na teren zurbanizowany. O ile jednak kapliczka kierowała myśli podróżnych ku sferze pozaziemskiej, o tyle zajazd jarzący się ciepłym światłem i owinięty dymem, w którym dało się wyłowić zapachy potraw, ściągał je skutecznie ku sprawom całkiem przyziemnym. Poza ofertą gastronomiczną, przybytek ten oferował zapewne kąt do spania i „miejsce postojowe” dla koni bądź innych zwierząt jucznych, o czym świadczyły wykute w ścianach półkoliste wnęki, widoczne jeszcze po latach.
(...) Po wojnie przedmiotem szczególnej troski mieszkańców kamienicy był krzyż ustawiony przed domem, przy ulicy. Wspólnie, nie wyłączając najmłodszych członków rodzin, pielęgnowano otoczenie krzyża, na które składały się kwiatowe rabaty i okolicznościowe dekoracje. W latach powojennych krucyfiks z pasyjką przeniesiono w pobliże cmentarza, gdzie znajduje się do dzisiaj.


<< Wróć do strony głównej Zobacz Lista artukułów >>

Komentarze:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy!
Dodaj swój komentarz
Nick: Email:
Twój komentarz pojawi się dopiero po zatwierdzeniu przez administratora.

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl