Bogoria nr 226, luty 2013 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Bogoria nr 226, luty 2013


Książka godna prezydenta – str.1
Wyjątkowo uroczysty charakter miała promocja książki „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności”. 24 stycznia do Centrum Kultury w Grodzisku przyjechał z tej okazji sam Prezydent RP Bronisław Komorowski.


W oczekiwaniu na objazdy – str. 6
Nieuchronnie zbliża się termin zamknięcia wiaduktu. Z jednej strony to dobra informacja, bo oznacza, że rychło zacznie się budowa nowej przeprawy, a z drugiej oznacza początek sporych utrudnień, które potrwają do końca roku.


Pół wieku we dwoje – str. 7
Uroczystą mszą świętą w kościele św. Anny 12 lutego rozpoczęła się ceremonia wręczenia medali za długoletnie pozycie małżeńskie. 16 par z Grodziska i okolic otrzymało z rąk starosty Marka Wieżbickiego i burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego medale nadawane przez Prezydenta RP. Pary to wyjątkowe, bowiem małżonkowie spędzili razem 50 lub więcej lat.


Zabawy przyjemne i pożyteczne – str. 8
Pomysł świetlicy w Łąkach zrodził się z potrzeby stworzenia wyjątkowego miejsca, gdzie jest przestrzeń na nieskrępowaną zabawę i twórczy rozwój młodego człowieka, a także z uwagi na potrzeby rodziców, którzy pragną, żeby ich dzieci rozwijały się aktywnie, twórczo spędzały czas wśród rówieśników i mogły korzystać z różnorodnych zajęć pozaszkolnych blisko swojego miejsca zamieszkania.


Powstanie w pieśni – str. 9
„Idźmy! Śpiewy powstańcze 1863” – pod takim tytułem w Dworze Sarmata w Kozerach Nowych 20 stycznia odbył się koncert Jacka Kowalskiego z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W programie znalazło się również wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, co znacznie ułatwiały opracowane przez artystę śpiewniki.


Spacer szlakiem pamiątek – str. 9
„Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni…”. Cytatem z powstańczej pieśni rozpoczął się spacer historyczny zorganizowany 26 stycznia przez Ośrodek Kultury i stowarzyszenie „Kraj-Obrazy” z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.


Każdy ma prawo do wypowiedzi – str. 10
Wywiad z radnym Piotrem Mergnerem.


Nie widzę powodów do niepokoju – str. 11
Wywiad z radnym Tomaszem Suchożebrskim.


Historii nie tworzą pomniki, lecz ludzie – str. 12-13
Poruszenie, jakie 24 stycznia panowało w Centrum Kultury od samego rana, zwiastowało niezwykłe wydarzenie. Podjęto takie środki ostrożności, jakby przyjechać miał sam prezydent – w południe budynek dla osób postronnych został zamknięty, przy drzwiach wejściowych ustawiła się ochrona, wnętrza z kolei były prześwietlane przez speców od bezpieczeństwa. Zagadka wyjaśniła się wieczorem – na promocji książki „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności” rzeczywiście pojawił się prezydent Bronisław Komorowski, który pokazał, że wydarzenia niezwykłe mogą być także niezwykle sympatyczne.


Zbiór gór – str. 14-15
Wywiad z Witoldem Huculakiem, mieszkającym w Grodzisku kolekcjonerem obrazów o tematyce tatrzańskiej.


Autobiografia w felietonie – str. 17
Wielbiciele rubryki „Koszałki-opałki” 6 lutego mieli okazję spotkać się w klubie muzycznym Centrum Kultury z duchem Fantazjana, bohatera cyklu felietonów ukazujących się w „Bogorii” od 2000 roku. Duch zmaterializował się w osobie Agnieszki Papieskiej, autorki tekstów i wieloletniej redaktor naczelnej naszego czasopisma.


Grodziskie adresy: Sienkiewicza 41 – str. 18
Pośród budynków tworzących historię Grodziska „od zawsze” wpisanych w miejski pejzaż, jedną z czołowych pozycji zajmuje narożna kamienica stojąca u zbiegu ulic Radońskiej i Sienkiewicza. Nie dajmy się zwieść pozorom „mieszczańskiej” poprawności. Solidne mury kryją niejedną tajemnicę.


Nie trzeba się bać – str. 19
Non omnis moriar
to łacińska maksyma mówiąca „nie wszystek umrę”. Horacy miał na myśli swe dzieła, trwalsze niźli pomnik ze spiżu. Powiedzenie to w dzisiejszych czasach nabrało także nowego znaczenia. Jakaś część każdego z nas może żyć dalej już po naszej śmierci.


Sport – str. 20-21


 


 


 


 

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl