Bogoria nr 227, marzec-kwiecień 2013 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Bogoria nr 227, marzec-kwiecień 2013


Hołd powstańcom styczniowym – str. 1
15 marca w miejscu pamięci na grodziskim cmentarzu zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, środowisk kombatanckich, harcerze i mieszkańcy gminy, by wziąć udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej uczestników walk o niepodległość ojczyzny w 150. rocznicę powstania styczniowego.


Inicjatywa wyszła od mieszkańców – str. 6
Wywiad z Janem Pazio, koordynatorem działań związanych z procedurą zmiany granic gminy Grodzisk.


Plan na drogi – str. 7
W lutym Rada Miejska przyjęła pozytywnie stanowisko w sprawie ustalenia planu budowy ulic na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki w latach 2014-2018. Na liście znalazło się 61 pozycji – dróg i ulic, przewidzianych do budowy lub modernizacji. Łączna szacunkowa wartość wszystkich zapisanych inwestycji to ok. 46 mln zł. Gmina w omawianym okresie powinna wydawać na drogi średnio 11,5 mln zł rocznie, co wydaje się kwotą całkowicie realną.


Bez porozumienia – str. 8
13 marca odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Futura GM, które zgodnie z intencją jego inicjatorów miało zakończyć patową sytuację w sprawie niedokończonej budowy obiektu mieszkaniowego przy ul. Sienkiewicza. Do porozumienia jednak nie doszło.


Dźwiękiem w raka – str. 10
Dr Marek Filipek ze Szpitala Zachodniego 22 lutego w Willi Radogoszcz odebrał z rąk prof. Stefana Thuroffa, specjalisty z kliniki urologii w Monachium dyplom uprawniający go do małoinwazyjnego leczenia raka i przerostów prostaty metodą HIFU.


Wszystko zmierza we właściwym kierunku – str. 11
Wywiad z radnym Stanisławem Kolasą.


 


Życie najlepszym uniwersytetem – str. 12
Na zaproszenie Biblioteki Publicznej 2 marca w Centrum Kultury gościła Danuta Wałęsa. Tematem autorskiego spotkania byłą jej książka p.t. „Marzenia i tajemnice”. Pierwsza Dama RP w latach 1990-95 zdradziła też kilka szczegółów z życia prywatnego i odpowiedziała na pytania publiczności, której zdecydowaną większość stanowiła płeć piękna.


Miasto na obcasach – str. 13
Druga już edycja Miasta Kobiet odbyła się 17 marca. Wydarzenie, skierowane do przedstawicielek płci pięknej Grodziska przygotowały Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury. Zostało ono objęte patronatem Burmistrza oraz Rady Miejskiej. Była strefa zdrowia i urody, kiermasz kosmetyków, zabiegi pielęgnacyjne, ale także pokaz samoobrony, zajęcia z gotowania czy dekorowania. Dla aktywnie uczestniczących mam znalazła się również strefa dla dzieci, gdzie najmłodszymi zajęli się profesjonalni instruktorzy.


Pamięć o bohaterach – str. 14-15
1 marca to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W Grodzisku na cmentarzu złożono kwiaty, rozstrzygnięto też konkurs historyczny.


Czasami spotyka mnie szczęcie – str. 16-17
Wywiad z Robertem Majewskim, mieszkającym w Natolinie muzykiem jazzowym.


Inne życie Iwaszkiewicza – str. 17
3 marca w Stawisku odbyło się spotkanie promujące książkę Radosława Romaniuka „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza”. Publikacja nakreśla niejednoznaczny portret pisarza, który ożenił się z bogatą panną, ale nie korzystał z jej majątku, kochał mężczyzn i jednocześnie był najtroskliwszym opiekunem chorej żony.


Dobra zabawa to podstawa – str. 20
Ponad 350 dziewcząt i chłopców wzięło udział w XVIII Tanecznym Show, które odbyło się 9 marca w grodziskim Centrum Kultury. Tegoroczną edycje poprowadzili Marta Pawlak i Piotr Maciszewski.


Judeonostalgia. Między antysemityzmem a filosemityzmem – str. 22-23
W ramach Miesiąca Kultury Żydowskiej odbył się pod tym tytułem panel dyskusyjny w progach Willi Radogoszcz. O postawie Polaków wobec Żydów rozmawiali ks. Wojciech Lemański z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów,  Michał Sobelman, attache prasowy Ambasady Izraela w Polsce oraz publicysta Aleksander Kaczorowski. Spotkanie poprowadził Łukasz Nowacki.


Sport – str. 24-25

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl