Bogoria nr 206, marzec 2011 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Wizyta wicepremiera – str. 1
Taki tytuł znalazł się na okładce „Bogorii” w listopadzie 1992 roku. Choć zmieniły się realia, inne są problemy, a przede wszystkim osoba gościa, to nagłówek znów jest aktualny, bowiem 25 lutego Grodzisk odwiedził wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Relacja ze spotkania pt. „Poszerzanie obszaru wolności gospodarczej – likwidowanie barier dla przedsiębiorczości”.

Rozbójnik wzruszył – str. 2
Prof. dr hab. biskup Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, 26 stycznia w ramach wizyty duszpasterskiej odwiedził Społeczną Szkołę Podstawową im. gen. Leopolda Okulickiego.

Koalicja kulturalna – str. 3
Przedstawiciele ośrodków kultury z Piastowa, Żyrardowa, Nadarzyna, Błonia, Milanówka, Brwinowa, Raszyna i Grodziska spotkali się 8 lutego w grodziskim Centrum Kultury, by porozmawiać o współpracy.

Wieści z ratusza – str. 4
26 stycznia i 23 lutego odbyły się kolejne dwie sesje Rady Miejskiej. Podczas obrad radni przyjęli m.in. programy dotyczące przeciwdziałania przemocy oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych, a także nowe stawki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. Podjęcie uchwały budżetowej poprzedziła ponadgodzinna dyskusja.

Płyta MON lekarstwem na błoto – str. 5
Ponad 3,5 kilometra dróg zostanie utwardzonych płytami betonowymi. Jest to wprawdzie półśrodek, w dodatku nietani, ale za to ma swoje plusy.

Taki mały, a już sławny – str. 6
Kacper Wojciechowski jest pierwszym obywatelem gminy urodzonym w 2011 roku. Przyszedł na świat 2 stycznia o godzinie 16.20 w Pruszkowie.

Spiszmy się na medal – str. 7
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Bez względu na to, kiedy i w jaki sposób będziemy wypełniać ankietę, warto pamiętać, że badany jest stan na 31 marca 2011 roku.

Diamentowi i złoci – str. 8
Siedemnaście par z miasta i gminy Grodzisk otrzymało medale i listy gratulacyjne za długoletnie pożycie małżeńskie. Uroczystość z tej okazji miała miejsce 22 lutego i rozpoczęła się mszą celebrowaną przez ks. Mariusza Brzostka w kościele św. Anny. Dekoracja jubilatów nastąpiła w Centrum Kultury.

W życiu jak w jazzie – str. 9
Znakomity polsko-amerykański kwartet jazzowy pod wodzą pianisty Piotra Wyleżoła zagrał 16 lutego w klubie muzycznym Centrum Kultury w piątą rocznicę śmierci Marka Cabanowskiego. Koncert zgromadził wielu jego przyjaciół, kolegów i miłośników synkopowanych rytmów.

Pragmatyk do bólu – str. 10
Z Markiem Czarneckim, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, rozmawia Krzysztof Bońkowski.

W centrum brakuje świetlicy – str. 11
Z Mirosławem Gajowniczkiem, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, rozmawia Krzysztof Bońkowski.

Poziom w górę – str. 12
Teatr to aktywna refleksja człowieka nad samym sobą – taka myśl zaczerpnięta z twórczości Novalisa, była mottem III Przeglądu Teatralnego Szkół Ponadgimnazjalnych, zorganizowanego 9 lutego przez Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku.

Dla każdego coś miłego – str. 13
Placówki oświatowe, kulturalne i sportowe prześcigały się w atrakcjach dla dzieci i młodzieży, które spędzały ferie zimowe w mieście.

Multimedialne Stawisko – str. 14
1,2 mln zł dotacji otrzymało Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. O środki zabiegało muzeum wraz z grodziskim starostwem powiatowym, które zabezpieczyło dofinansowanie kwotą 400 tys. zł.

Grzech nie sięgnąć po Chopina – str. 15
Z Leną Ledoff, artystką Lena Ledoff Trio, która wystąpiła 19 lutego w Milanowskim Centrum Kultury, rozmawia Elżbieta Abramczuk.

LITERA-cki g-RODZI-sk (1) – str. 16
Przy grodziskim Centrum Kultury od dwóch lat działa grupa literacka skupiająca w tej chwili sześcioro autorów. Dwoje z nich ma na koncie publikacje indywidualne, a w ramach grupy wydane zostały dwie antologie: „Willa Radogoszcz” i „Slamoteka”.

Imię wieczyste i niezniszczalne – str. 17
o Stanisławie Sławińskiej, mieszkance Grodziska, której pośmiertnie nadano medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” pisano w „The Jerusalem Post” i hiszpańskiej „La Vanguardii”. Czas najwyższy również na „Bogorię”. Niezwykła historia dwóch kobiet pochodzących z różnych rodzin i środowisk, które połączyła wojna, to prawie gotowy scenariusz filmu. Mając w pamięci, jak liczną społeczność Grodziska stanowili Żydzi, sprawiedliwych na pewno jest wśród nas więcej.

Ogłoszenia – str. 18

Porady BHP: Postępowanie powypadkowe – str. 19
W razie wypadku przy pracy pracodawca jest zobowiązany do zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu ustalenia jego okoliczności i przyczyn.

Sport – str. 20-21

Krzyżówka z patronem – str. 22

Synagoga z papieru – str. 24
Licząca cztery stulecia historia Żydów grodziskich zakończyła się tragicznie dnia 14 lutego 1941 roku wraz z likwidacją założonego w mieście getta, w którym obok mieszkańców Grodziska i okolic znalazły się osoby przesiedlone z województwa poznańskiego i łódzkiego. Podczas trwającego pięć zimowych dni wywózki blisko sześć tysięcy potomków Dawida trafiło do Warszawy, a stamtąd do obozów zagłady. Barwny świat grodziskiego sztetła przestał istnieć.

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl