Bogoria nr 209, czerwiec 2011 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Rozmowy o Europie – str. 1
Zajawka do artykułu na stronach 12-14.

Witkacy odzyskany – str. 2
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Łodzi odzyskali obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza skradziony z muzeum w Stawisku. Według policji „Porter Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów” wart jest co najmniej 450 tysięcy złotych.

Dialog to fundament – str. 3
Budowanie relacji dorosły-dziecko – to temat obejmujący dziesięć czterogodzinnych spotkań warsztatów, w których wzięło udział kilkanaście osób z Grodziska i okolic, by podnieść swoje kompetencje rodzicielskie.

Wieści z ratusza – str. 4
W maju Rada Miejska obradowała dwukrotnie. Na sesji nadzwyczajnej z 13 maja radni zaakceptowali list intencyjny dotyczący budowy parku rozrywki. Natomiast 25 maja podczas IX sesji zwykłej przystąpiono do sporządzania kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego.

Granty do wygrania – str. 5
Do 10 lipca organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą składać wnioski o dotacje w ramach projektu „Działaj Lokalnie”, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Europa i My. Nagrodzonych zostanie dziesięć najlepszych projektów.

Demokracja sołecka – str. 6
Dziesięciu nowych sołtysów wyłonili mieszkańcy wsi gminy Grodzisk podczas wyborów sołeckich, które odbywały się w dniach 10 maja – 2 czerwca. Wybrano również rady sołeckie, które liczą od 3 do 7 osób.

W hołdzie nobliście – str. 7
Na przełomie maja i czerwca Zespół Szkół nr 1 przy ul. Piasta w Milanówku postanowił uczcić Rok Czesława Miłosza poświęconym nobliście szkolnym tygodniem, podczas którego odbywały się liczne konkursy, wystawy i prezentacje dotyczące literackiej drogi pisarza. 

Drzewko za baterię – str. 8
„Las całkiem blisko nas” – pod takim hasłem 14 maja w Książenicach odbył się Piknik Ekologiczny związany z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Poprowadził go znany z telewizyjnego programu „Rok w ogrodzie” Marek Jezierski, a organizatorem była działająca od początku roku Fundacja Miasto Ogród Książenice. 

Szkoła uczy, szkoła bawi – str. 9
To już tradycja, że w ostatnią sobotę maja obiekt Szkoły Podstawowej nr 4 tętni życiem. Tak też było i w tym roku podczas festynu rodzinnego, który odbył się 28 maja. 

Zmiana to proces – str. 10
Z Aleksandrą Kapuściak rozmawiał Krzysztof Bońkowski.

Perełki i pustynie – str. 11
Z Krzysztofem Kowalczykiem rozmawiał Krzysztof Bońkowski.

Rozmowy o Europie – str. 12–14
Konferencja „Grodziskie Forum Wolności. Perspektywy współpracy w Europie Środkowej”, która odbyła się w Centrum Kultury 3 czerwca, to cztery panele dyskusyjne, długie godziny rozmów, dziesiątki tez, sądów, opinii, często kontrowersyjnych, często wzajemnie się wykluczających i właśnie przez tę różnorodność niezmiernie interesujących. Z uwagi na szczupłość naszych łamów prezentujemy jedynie wybrane fragmenty wypowiedzi, choć materiału by wystarczyło co najmniej na broszurę. 

Jesteśmy fenomenem – str. 15
Piotr Skrzynecki mówił, że nikt tak pięknie nie śpiewa o miłości, kobiecie i samotności jak ona. Z Tamarą Kalinowską, artystką kabaretu Piwnica pod Baranami rozmawiała Natalia Kawałko.

Chełmoński reporter – str. 16
Pierwsza publiczna prezentacja rysunku Józefa Chełmońskiego „Bitwa pod El Teb” miała miejsce 13 maja w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. 

Deptak w obrazach – str. 17
Artyści związani z Publicznym Ogniskiem Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku zaprezentowali swoje prace podczas Targów Sztuki, które odbyły się 5 czerwca na pl. Wolności.

Co? Gdzie? Kiedy? i gRODZIsk LITERAcki (3) – str. 18 

Porady BHP – str. 19

Sport – str. 20-21 

Krzyżówka z patronem – str. 22 

Ogłoszenia – str. 23

Bliżej świętości – str. 24
W kwietniu 2005 roku tysiące grodziszczan przybyło na Plac Wolności, by uczestniczyć w mszy w intencji Jana Pawła II. Równie licznie mieszkańcy Grodziska stawili się 13 maja na placu przed Centrum Kultury, aby w sześć lat po śmierci polskiego papieża uczcić Jego wyniesienie na ołtarze.

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl