Bogoria nr 216, marzec 2012 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Order dla profesora – str. 1
Na długiej liście laurów, honorowych tytułów i wyróżnień dla profesora Tadeusza Łapińskiego pojawiło się wyjątkowo cenne odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP.

Błońskie talenty – str. 2
Przerobione komputerowo fotografie Eweliny Toczyńskiej i grafiki tworzone odręcznie przez Radosława Szymaniaka można do 6 marca obejrzeć w foyer Kina Centrum Kultury. Wernisaż wystawy młodych artystów z Błonia odbył się 3 lutego.

Uchwycone emocje – str. 3
Choć fotografię określa się sztuką malowania światłem, to każdy, kto widział wystawę „Moje port folio z psem”, nie powinien mieć wątpliwości, że jest to przede wszystkim umiejętność uchwycenia emocji.

Wieści z ratusza – str. 4
1 lutego odbyła się XVIII sesja Rady Miejskiej, podczas której m.in. wyrażono zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 r. i przystąpiono do zamiaru likwidacji czterech placówek oświatowych.

PIT przez internet– str. 5
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku zachęca podatników do złożenia zeznania podatkowego za 2011 r. drogą elektroniczną. 

Złote Bogorie wręczone – str. 6
W ostatnią sobotę karnawału, 18 lutego, w restauracji Gniazdo odbył się XVIII Bal Ojców Miasta, który jak co roku był okazją do przeprowadzenia aukcji charytatywnej oraz wręczenia Złotych Bogorii – nagród dla osób i firm, które szczególnie zasłużyły się dla rozwoju miasta. 

WKD na dobrym kursie – str. 7
Do Grodziska przybył 7 grudnia 2011 roku, po przejściu testów technicznych przez miesiąc próbowany w ruchu pasażerskim, wreszcie 17 lutego EN97-001, czyli pierwszy z czternastu nowych pociągów kolejki WKD, został oficjalnie przekazany do eksploatacji.

Współpraca dla dobra wspólnego – str. 8
Podczas październikowej sesji Rada Miejska przyjęła Program współpracy gminy Grodzisk z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok. Aby założenia w nim zawarte mogły zostać zrealizowane, na początku roku przeprowadzono otwarte konkursy ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych.

Wracają pomagać – str. 9
Podczas ferii zimowych wszystkie osiem placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci organizowało zajęcia, z których w sumie skorzystało około 300 dzieci. Na zakończenie przygotowano dwa bale.

Szczepionka za laleczkę – str. 10
180 ręcznie wykonanych, szmacianych lalek, reprezentujących różne narody można było oglądać 20 lutego w foyer Kina Centrum Kultury. Lalki zostały wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku w ramach akcji UNICEF-u.

Bo kobiety mają potencjał – str. 11
Zbliża się dzień, w którym obiekt Centrum Kultury zostanie przejęty przez panie. O projekcie Miasto Kobiet, który zaplanowany został na 11 marca, z dyrektor Biblioteki Publicznej Dorotą Olejnik rozmawiał Krzysztof Bońkowski. 

Jidysz na deptaku – str. 12
- Getto, które powstało w tym miejscu, istniało zaledwie dwa miesiące. Jego likwidacja była preludium tej olbrzymiej zagłady. Chciałbym podziękować wam wszystkim, że pamiętacie o dawnych mieszkańcach – mówił Michał Sobelman, rzecznik prasowy ambasady Izraela, podczas uroczystości z okazji 71. rocznicy likwidacji getta w Grodzisku.

Dom o ścianach z powietrza – str. 13
Grodziska synagoga, stanowiąca ze względu na usytuowanie i znaczenie serce tętniącego życiem żydowskiego świata, została w 1940 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych zrównana z ziemią.

Ze szczytu widać tylko czubki głów– str. 14
Z Piotrem Polkiem rozmawiała Anna Redel.

W rytmie melancholii – str. 15
Czy można sobie wyobrazić coś lepszego niż słuchanie utworów K. Komedy w zacisznym klubie muzycznym, gdy za oknem trzaska siarczysty mróz? Tak było 1 lutego podczas koncertu z okazji szóstej rocznicy śmierci Marka Cabanowskiego.

Co? Gdzie? Kiedy? – str. 16

Hip-hop przez cały rok – str. 17
Imponująco prezentuje się program projektu „Podkowa Freestyleśna”. Przez cały rok w podkowiańskim CKiIO odbywać się będą warsztaty, wykłady, koncerty hiphopowe i bitwy freestylowe.

Ogłoszenia – str. 18

Wracamy do tradycji – str. 19
Z Andrzejem Chojnackim, który od września 2011 r. jest dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku, rozmawiał Krzysztof Bońkowski.

Sport – str. 20–21

Krzyżówka z patronem – str. 22

Reklama – str. 23

Wspomnienie o cudzie w Grodzisku – str. 24
Jak się okazuje, przeszłość, choćby odległa i nieco przymglona, wywołuje wciąż spore emocje i domaga się uzupełnienia. Opublikowana w ostatnim numerze „Bogorii” historia kaplicy Św. Krzyża sprowokowała wielu czytelników do zabrania głosu i podzielenia się swoją wiedzą na temat tego obiektu.

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl