Bogoria nr 220, lipiec-sierpień 2012 Zobacz najciekawsze artykuły z numeru

Powrót elegancji – str. 1
Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do otwarcia Parku Skarbków i Stawów Goliana niż 490-lecie miasta. Oba obiekty, stanowiące niegdyś część jednego założenia ogrodowego rodziny Mokronowskich, w symboliczny sposób łączą historię wielu epok w dziejach Grodziska.

Potęga futbolu – str. 2
W przeddzień zakończenia piłkarskich Mistrzostw Europy Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku zorganizowały prelekcję publicysty politycznego i sportowego Tomasza Wołka.

Podwójna premiera – str. 3
27 czerwca Grodziskie Studio Teatralne im. Hipolita Szczerkowskiego zaprezentowało w sali konferencyjnej Centrum Kultury dwie premiery.

Wieści z ratusza – str. 4
27 czerwca odbyła się XXIV sesja Rady Miejskiej. Najważniejszym punktem porządku obrad było przyjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi z tytułu wykonania budżetu gminy za 2011 rok.

Jak w szwajcarskim zegarku – str. 5
W ciągu najbliższych czterech lat WKD wzbogaci swój tabor o 6 nowych pociągów. Zakup dofinansowany zostanie ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Tradycja zobowiązuje – str. 6
„Razem to, co niemożliwe staje się możliwe” – takie hasło towarzyszyło II Piknikowi Izdebińskiemu, który odbył się 30 czerwca.

Ogrody zakwitły w szkołach – str. 7
Kilkadziesiąt imprez w ciągu trzech dni – z takiej porcji rozrywek kulturalnych mogli skorzystać milanowianie podczas VII edycji festiwalu Otwarte Ogrody, która w Milanówku miała miejsce w dniach 15-17 czerwca.

Myślałam, że podziały będą mniejsze – str. 8
Z Małgorzatą Sobol rozmawiał Krzysztof Bońkowski.

Nie jestem hobbystą szukania dziury w całym – str. 9
Z Romanem Ignasiakiem rozmawiał Krzysztof Bońkowski.

Merdanie na stawach – str. 10
Miłośnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi pupilami 24 czerwca zgromadzili się wokół Stawów Walczewskiego, gdzie po raz drugi odbył się grodziski Piknik z Psem.

Biznesmeni w habitach – str. 11
Grodzisk nigdy nie stałby się miastem, gdyby nie przedstawiciele szlacheckiej rodziny Okuniów herbu Belina. Ów znakomity, szczycący się świetnymi koligacjami ród, posiadający rozległe dobra i niemałe wpływy na dworze królewskim, nabył wieś Grodzisko wraz z okolicznymi siołami u progu XVI wieku.

Dzieje Grodziska – historia alternatywna – str. 12-13
Historia Grodziska ma dwa oblicza. Poważne i surowe, widniejące na kartach ksiąg i opracowań naukowych, oraz tajemnicze i nieco figlarne – niczym uśmiech Giocondy, zawierające całą gamę ciekawostek i tematów, których nie powstydziłby się dziś żaden tabloid. Oto garść przykładów. Kto chce, niechaj się przekona.

Kalendarium wydarzeń – str. 14-17

Tropem Chełmońskiego – str. 18
16 czerwca w foyer kina Centrum Kultury zagościła wystawa fotograficzna „Żurawie o poranku” autorstwa Wioletty i Adama Pilorzów.

Stawką jest życie – str. 19
Z st. bryg. mgr inż. Hubertem Chmieleckim, Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku, z okazji dwudziestolecia powstania Państwowej Straży Pożarnej, rozmawiała Anna Redel.

Innowacyjność w szkole, czyli projekt „Grodziski Hogwart – oczarujemy cię wiedzą!” – str. 20-22

Co można poprawić? – str. 23
Co zrobić, by w Grodzisku Mazowieckim integracja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych przestała być okolicznościowym sloganem, a stała się faktem?

Sport – str. 24-25

Krzyżówka z patronem – str. 26

Reklama – str. 27

Ogrody w puszczy – str. 28
Jeśli próbować odpowiedzieć na pytanie, co łączy zrewitalizowane obiekty: Park im. Skarbków i Stawy Goliana, to odrzuciwszy naprzód odpowiedzi banalne, takie jak rzeka Rokicianka czy ulica Bartniaka, trzeba stwierdzić: niezwykle ciekawa przeszłość.

Jesli nie możesz otworzyć pliku z artykułami, musisz zainstalować program Adobe Reader.
Pobierz program adobe reader.

<< Wróć do strony głównej Zobacz inne wydania >>

Ostatnio wydana gazeta:

W Bogorii nr 234 piszemy o dziesięcioleciu Szpitala Zachodniego w Grodzisku, finale akcji pomocy dla Kingi Przybyło, dodatkowo w numerze wywiady z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim, Jackiem Fedorowiczem i Bastkiem Riedlem, relacja z „Fetting Festiwal” w Baranowie i inne ważne i ciekawe...

Reklama:

Nasi partnerzy:

Informator miejski: Pokaż wszystkie...

Urząd Miasta w Grodzisku Mazowieckim

ul. Kościuszki 32A, 05-825 Grodzisk Mazowiecki

Tel: 0-22 755-55-34 | Fax: 0-22 755-53-27
urzad@grodzisk.pl; www.grodzisk.pl